לוגו האתר

פורטל הסטודנטים

כעת:
31/5/2020
08:23
חיפוש שותף | ניהול מטלות | סודוקו | לוח אבידות | קלדנות.קוםשלום אורח![הרשם לפתק]
סקר


מבזקים

חוזה העבודה/ מאת: עו"ד גדי טפרמן

חוזה העבודה הינו הבסיס להתקשרות בין העובד למעסיקו, ועל כן נודעת חשיבות מכרעת לעגן בו את כל התנאים עליהם הוסכם ביניכם לבין המעסיק. נוסף על כך, החל משנת 2002 הוטלה על המעביד גם החובה למסור לעובד, לא יאוחר מ- 30 ימים ממועד תחילת עבודתו של העובד, הודעה בכתב שבה יפרט את תנאי העבודה של העובד. מעביד שלא יעמוד בחובתו זו, צפוי לעונשים הקבועים בחוק.

חשוב לדעת כי חוקי העבודה הנם חוקים קוגנטיים-חוקים אשר לא ניתן להתנות עליהם, גם לא בהסכמת העובד. למשל, עובד העובד 5 ימי עבודה בשבוע זכאי על פי חוק ל- 10 ימי חופשה נטו (לא כולל שישבת) בשנת עבודתו הראשונה. לכן, לא יהא כל תוקף לויתור של עובד, אפילו זה נעשה בחוזה העבודה, על זכותו זו או חלקה, והוא זכאי לקבל מאת המעביד את מספר ימי החופשה על פי חוק אף אם חתם בחוזה העבודה על מס' ימים נמוך מכך.

מאידך, המעביד רשאי להטיב עם העובד ולהעניק לו תנאים, מעבר לאלו הקבועים בחוק. לדוגמא, מתן 10 ימי הבראה כבר בשנת העבודה הראשונה בעוד על פי החוק מחויב המעביד בתשלום 5 ימים בלבד.

משכך, כל התוספות שהמעביד מעניק לעובד חייבות לקבל ביטוי בחוזה העבודה, שאם לא כן, אם וככל שהמעביד יתכחש להבטחתו זו, יימצא עצמו העובד זכאי, לכל היותר, לתנאים הקבועים בחוק.

ברשימה שלהלן תמצאו נקודות עקרוניות, שראוי להקפיד עליהן טרם חתימה על חוזה העבודה.

תנאים סוציאליים:

  1. ימי חופשה - ימי חופשה מגיעים לעובד על פי חוק, כשהמינימום עד לוותק של 4 שנים הוא 10 ימים נטו (לא כולל שישי שבת). לפירוט מלא עיין בטבלה.
  2. דמי הבראה - כל עובד זכאי, על פי צו הרחבה, לימי הבראה בהיקף של 5 ימי עבודה בגין שנת עבודתו הראשונה או לחלק יחסי בהתאם לחלקיות המשרה. גם כאן היקף הימים עולה על פי מדרג הוותק. , 3. ימי מחלה - כל עובד זכאי, על פי חוק, ליום וחצי מחלה בגין כל חודש עבודה כנגד המצאת אישור רפואי. על פי חוק, המעסיק אינו מחויב בתשלום לעובד בגין יום המחלה הראשון; בגין ימי המחלה השני והשלישי המעסיק מחויב לשלם שיעור של 50% מגובה השכר ליום והחל מן היום הרביעי ועד לתקרת ימי המחלה הצבורים באותה השנה מחויב המעסיק בתשלום שיעור של 75% מגובה השכר ליום. עם זאת, חב' היי-טק נוהגות להטיב עם עובדיהן כך שהן מזכות את העובדים בתשלום מלא החל מן היום הראשון של המחלה .
  3. ביטוח מנהלים/פנסיה - חשוב לבדוק מתי מתחיל המעסיק להפריש עבור העובד רכיבים אלו, והאם ההפרשות הן על 100% מן השכר או על חלקו בלבד, שכן ישנם מעסיקים המפרישים הטבות אלו על 80% אחוז בלבד מן השכר. באשר למרכיבי הביטוח והחלוקה ביניהם מומלץ להיוועץ עם סוכן הביטוח של המעסיק כדי שיתאים עבורכם פוליסה המתאימה לצרכים הפרטיים שלכם.
  4. קרן השתלמות - יש לבדוק אם המעסיק מעניק הטבה זו וככל שכן, לבדוק מועד תחילת ההפרשה ושיעורה.
  5. ביטוחים אחרים - ישנם מעסיקים אשר מעניקים לעובדים ביטוחים נוספים, כגון: ביטוח בריאות ואובדן כושר עבודה. גם כאן, חשוב להיוועץ בסוכן הביטוח בכדי להרכיב את הפוליסה האופטימאלית עבורכם.

לסיכום, חוזה העבודה הוא מסמך עקרוני ומהותי מאוד עבור העובד, ואין להקל ראש בעת ניסוחו. מומלץ לבקש מן המעסיק את העתק החוזה מבעוד מועד, בכדי לבחון היטב את תנאיו ואולי אף לבחון אותו עם איש מקצוע. לעיתים חוסר תשומת לב או התפשרות עלולים לעלות בהפסד כספי ניכר.

הערה: אין במידע הנ"ל משום תחליף לייעוץ משפטי פרטני ואין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.אימייל:
סיסמא:
זכור אותי
הרשם בחינם


קישורים מומלצים: סודוקו | אבדות | רדיו בדפדפן | פתרונות SAP | קידום אתרים | אתרי חינם
כל הזכויות שמורות, 2004-2010.

Fatal error: Call to undefined function print_firefox_msg() in /var/www/hapetek.co.il/wwwroot/includes/page_bottom.php on line 11